Co dělat když někdo týrá zvíře
Co je považováno za týrání zvířat?
● Používání předmětů, podnětů a jiných pomůcek, které u zvířete vyvolávají bolest ( např. mlácení zvířete, používání ostnatého obojku, těsné uvazování aj.)
● Bezdůvodné vyvolávání stresových vlivů biologické, chemické či fyzikální povahy.
● Zacházení se zvířetem tak, že u něj vyvolává nepřiměřenou bolest, utrpení, poškození zdraví a nebo vede k jeho neúměrnému fyzickému vyčerpání.
Každý je povinen zvířeti zabezpečit:
● Podmínky pro zachování jeho fyziologických funkcí.
● Zajištění biologických potřeb zvířete tak, aby nedocházelo k utrpení, bolesti či poškození zdraví zvířete.
● Učinit opatření proti útěku zvířete.
● Ten, kdo chová zvíře v zájmovém chovu nebo se ujal toulavého nebo opuštěného zvířete, musí řádně odpovídat za jeho zdraví a dobrý stav.
● Zvíře nesmí být chováno v zájmovém chovu, pokud nejsou zabezpečeny přiměřené podmínky pro zachování všech jeho funkcí a zajištění potřeb.
Kde nahlásit týrání zvířat???
Liga na ochranu zvířat ČR bohužel nemá pravomoc řešit případy týrání zvířat. Máte-li podezření, že ve Vašem okolí dochází k týrání zvířat, obraťte se na místně příslušnou veterinární správu. Ta je podle zákona oprávněna šetřit případy a navrhovat odpovídající řešení.
V ideálním případě by měla veterinární správa provést kontrolu zvířat - jejich zdravotního a celkového stavu a jejich ustájení. Podle zjištěných skutečností uložit majiteli nápravná opatření (zlepšení podmínek chovu, zlepšení kondice zvířete apod.) a tato při následné návštěvě zkontrolovat, zda došlo k nápravě či nikoli. Jedním z mnoha řešení při zjištění nesplnění povinností je návrh pověřenému obecnímu/městskému úřadu zvíře majiteli odebrat. Za trestný čin týrání zvířete může být rovněž majiteli uložena pokuta, v krajním případě může být potrestán trestem odnětí svobody (utýrání zvířete).
Bohužel z vlastních bohatých zkušeností víme, že prokazování týrání není vždy jednoduché a jednoznačné a řešení není vždy nejvýhodnější pro pohodu a život zvířete. Přesto je dobré se aktivně zapojit a každé podezření na týrání ohlásit!
Podezření z týrání zvířat ohlaste na příslušnou veterinární správu, na obecní (obvodní, městský) úřad (odbor životního prostředí) či - zejména v akutním případě - na policii ČR.
Oznámení můžete podat nejen písemně, ale i ústně. Je lepší, když uvedete své jméno a kontakt; mimo jiné se tak můžete dovědět, jak se daný případ vyvíjí. Úřady jsou však povinny zabývat se i anonymním oznámením.
Jak postupovat krok za krokem
● Napsat si kontaktní údaje majitele týraného zvířete (bydliště, jméno, příjmení... apod.).
● Napsat si jakým způsobem k týrání dochází, jakých metod se užívá. Pokud jste byli svědkem přímo konkrétní situace, popište danou situaci i s časovými údaji.
● Pořídit důkazy, pokud je to možné (fotografie, video... apod.).
● Ke všem písemným záznamům pořiďte kopie.
● Obrátit se na policii České republiky, městskou policii, krajský či obecní úřad, krajskou veterinární správu.
● Příslušná veterinární správa je povinna celou věc zkontrolovat (stejně jako policie kontroluje dodržování zákonů), případně udělit potrestání. Náklady spojené
s léčbou, péčí po odebrání (např. pobyt v útulku) týraného zvířete hradí a nese osoba, která tento stav způsobila, tj. majitel zvířete.
Kontakt na příslušnou veterinární správu najdete na portálu www.svscr.cz v sekci Krajské veterinární správy a dle místa, kde se to odehrálo.
Zejména pořiď důkazy, videa, fotky, v krajním případě i natočený zvířecí pláč přes dveře pomohl.
Vyplatí se to i zmedializovat, sami nejlíp víte, že pokud o případu ví co nejvíce lidí, případ se nevleče tak dlouho.