Jak vybrat vhodné krmivo a doplňky výživy pro psa?

10.02.2012 20:22

Pro chov vašeho čtyřnohého přítele je důležitým faktorem správný výběr krmiva, případně výživových doplňků. Dnešní nabídka krmiv a různých výživových produktů je opravdu rozmanitá. Jak se v produktech orientovat a jak nejlépe vybrat ten správný vám poradí následující řádky.

1

Krmivo

Ať už se rozhodnete krmit psa granulovaným krmivem nebo vařeným jídlem, které mu připravíte, pamatujte na to, aby strava byla vyvážená a obsahovala všechny důležité látky, které organismus psa potřebuje.

Není pravdou, že strava, kterou psovi vytvoříte doma, je nevhodná. Naopak, mnohdy poskytne vašemu čtyřnohému příteli daleko více potřebných látek než levné granulované krmivo, které je dostupné v potravinových řetězcích.

2

Granulované krmivo

Granule jsou určitě velkou úsporou vašeho času. Při výběru dbejte na to, abyste vybrali krmivo, které bude plně uspokojovat potřeby vašeho psa.

Hlavní faktory, které ovlivňují výběr správného druhu granulí, jsou:

- věk psa
- váha psa (v dospělosti, ne současná)
- zdravotní stav psa
- sklon k nadváze

Můžete zakoupit speciální štěněčí granule, které zajistí vašemu pejskovi všechny potřebné látky, takže nemusíte výživu psa nastavovat různými doplňky výživy.

V nabídce jsou dnes také granule light, které jsou určeny psům trpícím nadváhou. Tyto dietní granule obsahují všechny potřebné látky pro správný chod organismu vašeho pejska. Opravdu fungují, máme je vyzkoušeny. Pes dostává všechny potřebné živiny a netloustne. Zejména v zimním období, kdy je aktivita psů omezena na minimum, je účinek dietních granulí hodně znát.

Pamatujte, že kvalitní granulované krmivo je drahá záležitost, počítejte, že jeho cena je i pětkrát větší než cena běžně dostupných a méně kvalitních granulí. Vždy vybírejte granule pro pejska tak, abyste se na jejich obalu dočetli jejich složení, množství jednotlivých látek v krmivu a doporučenou denní dávku podle věku a váhy psa.

3

Vařená potrava

Vařená potrava může být pro pejska dobrým zpestřením běžné stravy. Při každodenním krmení psa vařenou potravou můžete snadno způsobit nedostatek žádoucích látek v jeho organismu.

4

Doplňky výživy

Stavební látky, které psům nejčastěji chybí a je potřeba jim je nahradit formou doplňků výživy, jsou:

- přírodní minerální látky
- stopové prvky
- přírodní vitamíny
- esenciální mastné kyseliny

Přírodní minerální látky a stopové prvky jsou důležité stavební látky a mohou být vždy součástí doplňkové výživy u psů. Jod, Kalcium, Biotin, vitamíny B, H posilují imunitu psa a zvyšují jeho kondici.

Esenciální mastné kyseliny pomáhají k odbourání „civilizačních“ chorob u psů, jedná se zejména o alergie, kožní problémy, záněty, svědivost. Esenciální mastné kyseliny nejsou lékem na tyto choroby, ale dobrou prevencí, jak jim předejít.

5

Jak často doplňky psovi podávat

Většinou je chovatelům doporučeno, aby pejskovi přidávali doplňky výživy buď s denní dávkou krmiva, nebo třikrát týdně v doporučeném množství.

Doplňky výživy můžete psům přidávat také ve chvílích, kdy:

- pes mění srst
- při hárání feny, nebo je-li fena březí
- pokud fena kojí štěňata
- v době růstu a vývoje psa (štěněcí věk, dospívání psa – doba do dvou let
věku psa)
- vyšší energetická potřeba psa (aktivní pes)
- při nemoci nebo operaci
- po nemoci nebo prodělané operaci
- při symptomech „civilizačních“ chorob
- ve stáří

Při výběru a nákupu doplňků výživy pro všeho čtyřnohého kamaráda dbejte na to, abyste mu zakoupili prostředky, které působí na přírodní bázi. Chemicky vyrobené minerály a vitamíny by mohly vašemu pejskovi spíše ublížit. Při výběru vždy upřednostněte kvalitu před kvantitou.