Ohrožené druhy zvířat

28.12.2011 16:13

Druhy v ohrožení

Od vzniku života na Zemi vzniklo a zaniklo

nespočetné množství druhů živých organismů. Během dlouhé historie života na Zemi došlo k několika zvratům, způsobeným přírodními katastrofami (např. náhlou sopečnou činností na celém světě), během nichž zanikla celá řada živočišných a rostlinných druhů. Vědci tyto události nazvali vlny vymírání. V současné době však mnoho druhů vymírá vinou činnosti člověka. Jsme tak svědky tzv. šesté vlny vymírání.

Podle většiny pramenů se tempo vymírání živočišných druhů způsobené člověkem za posledních 50-100 let silně vystupňovalo. Zatímco před 400 lety vyhynulo během jednoho století 20-25 druhů, v současnosti je to pravděpodobně několik tisíc.

Vědci znají přibližně 1,7 milionu živočišných a rostlinných druhů, ale odhadují, že celkem obývá naši planetu 10-15 milionů druhů - tzn. že známe pouze okolo 10-15% existujících druhů. Kolik jich asi vyhynulo, aniž bychom si toho vůbec všimli?

Červená kniha ohrožených druhů obsahuje seznam vytvořený Mezinárodní unií ochrany přírody, vědeckou organizací sdružující tisíce odborníků z celého světa, která sledujevývoj současné ituace rostlinných a živočišných druhů. První verze této knihy byla publikována v roce 1995 a obsahuje záznamy o více než 12 tisících druhů. My bychom vám v dalších článcích rádi přiblížili situaci některých z nich. Kromě toho chceme také upozornit na další druhy, kterým podobný osud naléhavě hrozí.

Jak člověk ohrožuje živočišné a rostlinné druhy?

Jednou z hlavních příčin vymírání druhů je využívání přírodních zdrojů člověkem. Patří sem lov, obchod, potravinářský průmysl, ochrana obdělávané půdy, nepřiměřená těžba dřeva apod. Člověk zabírá stále větší polochu na úkor jiných organismů, čímž působí jejich zánik. Průmyslový rozvoj, ale také třeba chov zvířat vážně znečišťují vzduch, vody i půdu, což má za následek zhoršování životního prostředí, které se netýká jen lidí, ale i živočichů a rostlin. Vnášení cizích druhů do přirozeného prostředí jiných má za následek narušení rovnováhy v místních podmínkách, zvláště na ostrovech, kde může způsobit vyhubení řady "domácích" druhů. Také za klimatické oteplování je z velké části zodpovědný člověk - zvláště spalováním fosilních paliv, jako jsou uhlí nebo ropa, při kterém dochází k velkému uvolňování oxidu uhličitého... A takto bychom mohli pokračovat dál a dál.

Záchrana druhů

Naštěstí už záchrana a ochrana přírody není jen přechodnou módní záležitostí, ale stala se jednou ze zásadních lidských činností.

V porovnání s první polovinou 20. století došlo ke změně způsobu myšlení a záchrana druhů se přesouvá od umělého vytváření rezervací k ochraně přirozeného prostředí. Při tvorbě národních parků a rezervací většinou docházelo k vytyčení území a následně k omezení lidské populace na dané ploše. Tím byl člověk z procesu ochrany přírody více-méně vyloučen. Dnešní postupy se naopak snaží člověka do celého procesu začlenit tak, aby se místní lidé stali strážci přírodního bohatsví svého kraje.

Aby byla záchrana druhů účinná, je zapotřebí vzdělaných odborníků, dobrých zákonů a mezinárodních dohod a především jejich dodržování, ale především pochopení a láska k přírodě. Je záležitostí všech lidí chránit životní prostředí, protože je nesmyslné doufat v záchranu ohrožených druhů, když celkové životní prostředí bude stále v ohrožení.

Protože technické a především finanční prostředky na záchranu druhů jsou stále nedostačující, musí ochránci určovat tzv. klíčové druhy, jejichž záchrana se stává prioritní, ale zároveň přispívá i k záchraně a ochraně dalších druhů v jejich přirozeném prostředí. Jsou vybírány hlavně druhy, které jsou oblíbené u veřejnosti, což umožňuje získávat potřebné prostředky pro jejich záchranu. Tak např. zachraňujeme-li tygry, je potřeba chránit lesy, v nichž žijí, a tím jsou zároveň chráněny další živočišné i rostlinné druhy, které žijí ve stejném prostředí.

Proč je nutné druhy chránit?

Protože jsou pro nás nepostradatelné. Poskytují nám obživu, pomáhají při práci, oblasti výskytu mnohých zvířat a rostlin jsou cílem našich cest a tím dávají práci mnoha lidem... Ale především jsou součástí správného fungování přírodních ekosystémů a udrtřují biologickou rovnováhu. Přežití jednoho druhu je úzce spojeno s přežitím dalších a tím s fungováním celé přírody. Bez nich nepřežijeme ani my.